Agility

10.02.2020

Znáte tento sport? 

Jelikož jsme především agility cvičák, rozhodla jsem se články zasvětit tomuto sportu--> agility. Na úvod bych vám chtěla říct něco málo o tomto sportu, co jsou to vlastně agility? (Někdo skloňuje agility jako "ten", někdo jako "to" a někdo v množném čísle, "ty". Dle mého jsou všechny varianty správné.)

Co jsou to agility?

Agility (z anglického překladu hbitost) je týmový sport, kde je za úkol překonat danou trať překážek nebo-li parkur v co nejlepším čase a nejlépe bez chyb. Každý parkur je rozdílný, není nikdy stejný, proto má člověk, jakožto psovod za úkol si danou trať zapamatovat během tzv. prohlídky, která trvá pouhých pár minut. Pes neví, jaká překážka následuje, proto se musí plně soustředit na psovoda, který mu překážky "označuje" a "říká", jakou překážku má překonat. Zdá se to jednoduché, ale zdání klame. Pes s psovodem musí být tak propojeni, aby byl běh co nejvíce průběžný, rychlý a bez chyb. 

Jaké rozlišujeme všechno za překážky? 

Překážky se dělí na překážky skokové, probíhací a zónové. 

Skokové překážky jsou ty, jak vyplývají z názvu, které pes musí přeskočit. Jsou to překážky jako skok vysoký, skok daleký, kruh a zeď. 

Probíhací překážky jsou takové, kde jsou překážky jako tunely a slalom.

Zónové překážky jsou zvláštní v tom, že na začátku a na konci je vyznačená plocha, tzv. zóna, kterou se pes musí alespoň jedou packou dotknout.

Velikostní a výkonnostní kategorie

v ČR rozlišujeme od konce roku 2019 5 velikostních kategorií.


XS- psi do 29,99 cm KH (kohoutkové výšky)

S- psi do 34,99 cm KH 

M- psi od 35 cm do 42,99 cm KH 

I- psi od 43 cm do 47,99 cm KH 

L- psi od 48 cm a výše KH


Výkonnostní kategorie rozlišujeme na A0, A1, A2, A3.


A0 je neoficiální kategorie ve formě buď neoficiálních závodů nebo jsou součástí oficiálních závodů, kde je vyhodnocuje oficiální rozhodčí, ale na takové závody není potřeba výkonnostní průkaz a výsledky se nikam nezapisují. 

A1 je již oficiální kategorie, do které spadávají všechny týmy, kteří si založí výkonnostní průkaz (výkonnostní průkaz nebo-li VP je malá knížka, kam se zapisují výsledky z oficiálních závodů). V této kategorii jsou už všechny překážky, ale není čeho se bát, náročnost parkuru je přizpůsobena.

A2 je vyšší kategorie, než ta předchozí. Do té se dostanete až poté, co splníte 3 A1 zkoušky na V (výbornou) u minimálně 2 rozhodčích. Parkury jsou obtížnější a častěji i delší, než u A1.

A3 je nejvyšší výkonnostní kategorie, které lze dosáhnout. V této kategorii najdete ty nejlepší závodníky, a proto, abyste se sem dostali, potřebujete 5 zkoušek na V s umístěním (do třetího místa) u minimálně 3 rozhodčích. Pak lze ještě jako třešnička na dortu získat doživotní titul A3CH, kde musíte 3 roky po sobě obhájit kategorii A3. Není to snadné, ale rozhodně to stojí za to.

Chyby, odmítnutí a diskvalifikace

Za chybu se počítá shození laťky na skoku vysokém, shození zdi, kruhu, dálky, skočení zóny, chyba ve slalomu a mnoho dalších. Za chybu se přičítá 5 trestných bodů, za překročení standardního času 1 trestný bod za 1 sekundu. 

Za odmítnutí se počítá minutí nějaké překážky nebo například minutí náběhu do slalomu (minutí první branky slalomu). Odmítnutí se musí vždy OPRAVIT, pokud tým odmítnutí neopraví a pokračuje v parkuru, nastává diskvalifikace. Za odmítnutí se přičítá 5 trestných bodů.

Tým je diskvalifikován, pokud nastane některá z těchto situací:

  • Nevhodné chování vůči rozhodčímu.
  • Hrubé zacházení se psem.
  • Překročení maximálního času.
  • Tři odmítnutí.
  • Překonání nebo dotek překážky mimo pořadí.
  • Překonání překážky ve špatném pořadí.
  • Pes porazí/poruší překážku před jejím překonáním takovým způsobem, že již dále nemůže být správně překonána.
  • Psovod porazí/poruší překážku.
  • Psovod překoná překážku sám, přeskočí nebo proběhne překážku.
  • Psovod drží něco v ruce.
  • Vrácení psa na start poté, co překročil startovní linii.
  • Pes má obojek.
  • Psovod přeruší svůj běh.
  • Pes znečistí nebo opustí prostor parkuru, případně pokud pes není pod kontrolou psovoda.
  • Pes neustále chňape po psovodovi.
  • Ostartování běh před signálem rozhodčího.
  • Nesportovní chování.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky